Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o iglaki zimą?
Drzewa i krzewy iglaste to grupa roślin, która wymaga specjalnej opieki zimą. Z uwagi na to, że iglaki są zimozielone, należy je pielęgnować także o tej porze roku. Nie zrzucają one swoich liści, a to wiąże się z koniecznością przeprowadzania pewnych zabiegów. Stale transpirują one bowiem wodę, są ponadto narażone na ciężar warstw śniegu oraz lodu na pędach. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja iglaków zimą!
Osłona, walka z okiścią, podlewanie iglaków zimą
W okresie zimowym wiele iglaków wymaga zastosowania osłony przez mrozem. Jest to szczególnie w przypadku młodych i niewielkich roślin. Osłonę zakłada się późną jesienią lub z początkiem zimy. Większe krzewy i drzewa wystarczy przewiązać sznurkiem. Dzięki temu zapobiegnie się zjawisku wystąpienia okiści, a więc zalegania śniegu, który może doprowadzić do połamania lub wykrzywienia pędów. Jeżeli okiść jednak się pojawiła, należy ją delikatnie usunąć ręcznie. Warto zostawić śnieg zalegający pod rośliną. Jest to jej naturalna ochrona przed przemarznięciem. Gatunkom szczególnie wrażliwym na mróz warto zainstalować dodatkowe osłony. Mogą to być maty ze słony, ekrany osłonowe, tkaniny jutowe lub inne ścianki chroniące przed wiatrem.
Jak wskazują specjaliści Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja Krzysiaka, należy regularnie podlewać rośliny. Trzeba jednak to robić w dni umiarkowanie słoneczne i ciepłe. Bardzo ważne jest to przełomie lutego i marca. Można się również zastanowić nad ściółkowaniem miejsc, w których rosną rośliny iglaste. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie odpowiedniego odczynu gleby.
Pielęgnacja iglaków w pojemnikach
Rośliny iglaste uprawiane w donicach i skrzynkach są bardziej wrażliwe na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Z końcem jesieni powinno się na nie założyć odpowiednie osłony. Można obudować donice płytami styropianowymi, które obwiązuje się sznurkiem lub drutem. Wierzchnią warstwę gleby posypuje się ściółką okrywającą, np. z liści, trocin, igliwia bądź innego materiału organicznego. Dzięki temu korzenie roślin iglastych zostaną zabezpieczone przed zamarznięciem.
Również rośliny w donicach należy delikatnie podlewać. Podczas tego zabiegu warto sprawdzać stan osłon. Również w tym przypadku należy owinąć gałęzie sznurkiem, by uniknąć zalegania na nich śniegu. Dla okazów w pojemnikach szczególnie szkodliwy jest wiatr, głównie wiejący ze wschodu. Jeżeli dane miejsce nie jest osłonięte, drzewa i krzewy można przenieść w bardziej zaciszne stanowisko. Rośliny warto również zabezpieczyć przed przewróceniem się, np. przywiązując je do stabilnej balustrady.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana