Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak i czym zraszać trawę w ogrodzie?
Stan i wygląd trawnika w dużym stopniu wpływa na całościową estetykę ogrodu. Jego pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna, warto jednak pamiętać, aby przestrzegać kilku istotnych zasad. Wiele osób zastanawia się, dlaczego ich trawnik wygląda na zaniedbany, mimo że starają się go regularnie podlewać – często problem leży w niewłaściwym sposobie podlewania. Jak zraszać trawę w ogrodzie?
Zasady dotyczące zraszania trawy w ogrodzie
Nieodpowiednie podlewanie skutkuje spłyceniem korzeni trawy, co niekorzystnie wpływa zarówno na wygląd, jak i wytrzymałość trawnika. Podstawową zasadą jest każdorazowe podawanie odpowiedniej ilości wody. Tę czynność warto wykonywać nieco rzadziej, za to obficie, niż częściej. Jest to ważne, ponieważ korzenie traw znajdują się około 10-15 cm pod ziemią, więc mała ilość wody do nich nie dotrze. Młody trawnik warto podlewać co 2-3 dni, wykorzystując 8-12 litrów wody na metr kwadratowy.
Przeczytaj również: Tradycyjne konewki czy automatyczne podlewanie ogrodu – co wybrać?
Czym zraszać trawę w ogrodzie?
Należy pamiętać, że do zraszania trawy w ogrodzie nie można używać węża ogrodowego bez końcówki - trawnik należy zawsze podlewać rozproszonym strumieniem. Dlatego tak ważne jest posiadanie zraszacza ogrodowego. Na rynku znaleźć można szeroką gamę urządzeń, co pozwala na wybór tego, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Najpopularniejsze i najbardziej znane to ręczne oraz przenośne modele zraszaczy statycznych i obrotowych, popularne ze względu na łatwość użytkowania. Są one przeznaczone do węży ogrodowych, podłączonych do kranu lub do pompy ogrodowej, która pobiera wodę ze stawu lub zbiornika na deszczówkę. Podlewanie ręcznymi zraszaczami jest jednak czasochłonne i sprawdza się tylko w przypadku bardzo małych ogrodów lub pojedynczych, szczególnie wymagających roślin. Z tego powodu wiele osób decyduje się na inwestycję w modele przenośne. Ich instalacja i obsługa jest niezwykle prosta - wystarczy umieścić produkt w odpowiednim miejscu i podłączyć wąż doprowadzający wodę. Zamontowane w ten sposób zraszacze mogą nawodnić określoną część ogrodu i po określonym czasie przenieść się w inne miejsce. W swojej konstrukcji mogą one posiadać liczne udogodnienia, które pozwalają dobrać odpowiedni wariant bezpośrednio do specyfikacji trawnika, takie jak np. filtry zanieczyszczeń.
Zakup wysokojakościowego zraszacza ogrodowego nie tylko zapewnia prawidłowe nawodnienie ogrodu, lecz także zwiększa komfort przeprowadzania prac pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać, aby zawsze decydować się na urządzenia pochodzące od zaufanego producenta – jak zraszacze ogrodowe Cellfast lub Gardena. Odznaczają się one zarówno precyzją działania, jak i długą żywotnością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana