Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie rośliny do ogrodu przydomowego wybrać? Styl nowoczesny i japoński
Należysz do szczęściarzy, którzy mają ogródek? Skoro tu jesteś, to znaczy, że myślisz się nad jego urządzeniem. Musisz zastanowić się nad kluczowymi kwestiami. Przede wszystkim, w jakim ma być stylu? Od tego zależy, jakie i ile roślin w nim posadzisz. Dowiedz się, jakie kwiaty do ogrodu są cieniolubne. Zobacz, czym charakteryzuje się ogród nowoczesny i japoński.
Czym wyróżnia się ogród nowoczesny?
Domeną nowoczesnego ogrodu jest geometria. Trawniki lub żwir, chodniki — to wszystko przybiera formę prostokątów, trójkątów i koła. Całość jest bardzo estetyczna. Z tego typu aranżacji bije prostota i minimalizm. Wszystko jest równomiernie rozłożone. Żywopłoty są równo przystrzyżone, powtarzają się elementy dekoracyjne, np. duże donice z roślinami. Jest miejsce na relaks na tarasie i w altanie. Drewno często miesza się tu z betonem, szkłem, kamieniem i metalami.
Co posadzić w nowoczesnym ogrodzie?
Zastanawiasz się, jakie wybrać rośliny do nowoczesnego ogrodu? Musisz pamiętać o zasadzie minimalizmu: im mniej, tym lepiej. W dzisiejszą modę wpisują się stonowane rośliny, najlepiej w podobnym kolorze. Nie wybieraj zbyt wielu gatunków. Najlepiej prezentują się w takim ogrodzie krzaki i trawy (np. trawa słoniowa). Króluje tu na pewno zieleń w różnych odcieniach.
W nowoczesnym ogrodzie nie ma miejsca na rabaty kwiatowe. Nadają się one do rustykalnej przestrzeni. To zaś zupełnie inny styl i klimat. W awangardowym ogrodzie większą wagę przywiązuje się do odpoczynku. Oczywiście prace ogrodowe też są w nim wymagane, by estetyka utrzymywała się cały czas. Nie trzeba jednak szczególnie zajmować się roślinami do ogrodu, czyli pielić je, przesadzać, nawozić.
Rośliny, które nadają się do nowoczesnego ogrodu to choćby:
- mahonie,
- bukszpany,
- różaneczniki,
- lawenda,
- ozdobne trawy (miskanty, trzcinniki, palczatki),
- proste iglaki, takie jak tuje,
- berberysy,
- czosnek ozdobny,
- drzewa, np. surmia, magnolia.
Jakie rośliny do ogrodu japońskiego?
Dorobek wschodu jest coraz bardziej doceniany przez inne kraje. Jego sztuka, podejście do życia są nieraz powiewem świeżości dla tego, co już znamy. Japońska architektura ogrodowa również jest inspirująca. Panuje w niej harmonia, spokój i widoczne umiłowanie natury. Wszystko ma swoje miejsce. Ogród sprawia wrażenie, jakby był nietknięty przez człowieka. Ważnymi jego elementami są kamienie, woda i rośliny ciemnozielone (symbol długowieczności). Barwne kwiaty stanowią dodatek, nie dominują.
W ogrodzie japońskim sadzi się:
- krzewy: dalie, liliowce, peonie, tawułki, zawilce,
- byliny: glicynia, ostrokrzew, jaśminowiec, ligustr,
- drzewa: magnolie, wiśnie, miłorząb japoński.
Rośliny cieniolubne do ogrodu — na co zwrócić uwagę?
Cień i gleba to dwie kwestie, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając rośliny ozdobne do ogrodu. Część roślin potrzebuje wilgotnej ziemi. Inne będą funkcjonowały w suchej (przy drzewach). Do tych pierwszych zaliczają się m.in.:
- niezapominajki,
- lepiężniki,
- jarzmianka,
- tawułki,
- tojeść,
- języczka.
W suchej, zacienionej glebie odnajdą się:
- bluszcze,
- cebulice,
- przebiśniegi,
- ziarnopłony,
- bodziszek czerwony,
- bukszpan wieczniezielony.
Możliwości jest, jak widzisz, bardzo wiele. Nowoczesne i japońskie ogrody cechują się wysoką estetyką. Dlatego warto wziąć je pod uwagę. Określ swoje potrzeby, budżet i wyczaruj sobie wymarzony ogród przy domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana