Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie rośliny egzotyczne da się hodować w domu i ogrodzie?
Rośliny egzotyczne wymagają innych niż nasze warunków do rozwoju. Mimo to, goszczą w wielu polskich domach. Okazuje się, że można im stworzyć sztuczne otoczenie, w którym będą się rozwijać. Nie wszystkie kwiaty wyhodujesz w domu. Od nas dowiesz, które na pewno rozkwitną. Przeczytaj, jak o nie dbać i ciesz się ich różnorodnością. Ich nietypowa uroda wprawi cię w świetny nastrój!
Czego potrzebują rośliny egzotyczne?
Egzotyczne rośliny doniczkowe potrzebują określonych warunków do rozwoju. Przy dobrej pielęgnacji będą ci służyć na długo. Ich ważną cechą jest to, że oczyszczają powietrze. Zachwycają nietypowymi wzorami liści, kształtami i kolorami kwiatów. Lubią ciepło i wilgotność. Nie wszystkie potrzebują gęstego podlewania. Niektóre z nich trzeba regularnie zraszać. Jest to szczególnie ważne w zimie, gdy kaloryfery wysuszają powietrze. Wiele z egzotycznych roślin wymaga ekspozycji słonecznych.
Jakie egzotyczne rośliny domowe są mało wymagające?
Chcesz mieć żywą zieleń w domu? Martwisz się, czy przetrwa? Nie wszyscy mają głowę do kwiatów. Zapominają o ich podlewaniu, nie mówiąc już bardziej skomplikowanych czynnościach. Twoje stworzonka umierają? W takiej sytuacji wybierz takie, które są mało wymagające, np.:
- Zamiokulkas — ozdobą tej egzotycznej rośliny są liście. Mogą sięgać do 150 cm. Zamiokulkas lubi wilgotną glebę. Radzi sobie jednak w środowisku suchym i nienasłonecznionym.
- Kaktusy — wymagają wilgoci. Dobrze je przesadzać na wiosnę. W zimie umieszcza się je w chłodnym miejscu. Temperatura powinna wynosić do kilku stopni Celsjusza.
- Fikus (figowiec) tępy — ta egzotyczna roślina rośnie w Australii i na południu Azji. Osiąga metr wysokości. Jej sok jest trujący. Dlatego nie jest wskazana przy zwierzętach. Potrzebuje dobrego oświetlenia, inaczej gubi liście.
Rośliny egzotyczne do domu, które urzekają kwiatami
Wiele z egzotycznych roślin zadziwia swoją różnorodnością. Mają nietypowe kształty i bogate kolory. Jeśli chcesz, by kwitnęły, musisz im dać to, czego potrzebują do życia. Wśród popularnych kwiatów ozdobnych z dalekich krajów można wymienić:
- Storczyki — potrzebują światła. Najlepiej umieścić je przy oknach skierowanych na południe. Niestety są wymagające. Jeżeli kwitną, to okazale. W okresie spoczynku nie mają kwiatów. Przybierają wiele kolorów: różowy, biały, niebieski, żółty czy fioletowy.
- Oplątwa (Tillandsia) — jest bardzo nietypowa. Potrzebuje dużo wilgoci. Powinno się ją regularnie spryskiwać wodą i trzymać w cieple. Kwitnie dwa razy do roku. Ma smukłe liście, które wyginają się przy braku nawodnienia.
- Echmea — zakwita dopiero po kilku latach. Jej kwiaty utrzymują się kilka miesięcy. Tak jak oplątwa, potrzebuje wilgotnego podłoża. Rozwija się prawidłowo w ciepłej atmosferze. Należy ją podlewać wodą deszczową.
Jakie rośliny egzotyczne do ogrodu?
W ogrodzie warto zasadzić:
- Bambus — najlepiej by był gatunkiem mrozoodpornym. Potrzebuje słońca, ale nie przepada za wiatrem. Rozwija się w wartościowej glebie. Osiąga kilka metrów wysokości.
- Eukaliptus — odstrasza muchy i komary. Pięknie pachnie. Jego liście mają barwę niebiesko-zieloną, srebrną, szarawą lub niebiesko-szarą. Należy go sadzić w nasłonecznionym miejscu. Gleba musi być wilgotna.
- Juka karolińska — to roślina z ostrymi liśćmi. Kwitnie dopiero po kilkunastu latach. Rozwija się w słońcu i wilgotnej glebie. Trzeba ją osłaniać przed wiatrem i nawozić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana