Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są maszyny rolnicze?
Maszyny rolnicze pozwalają zaoszczędzić czas i energię podczas pracy. Dzięki nim można zrealizować więcej zadań. Przydają się nawet w małych gospodarstwach.. Wraz z rozwojem technologii, zmienia się i rolnictwo. W jakie maszyny musi zainwestować rolnik? Kiedy lepiej, by zastąpiły one pracę ręczną? Przyjrzymy się dziś maszynom, które zwiększają efektywność produkcji. Dowiedz się, jak się je transportuje.
Jakie są podstawowe maszyny rolnicze?
Maszyn rolniczych jest wiele. Dobiera się je do potrzeb i specjalizacji gospodarstwa. Każda z nich przystosowana jest do określonego rodzaju prac. Poniżej prezentujemy podstawowe maszyny, niezbędne w rolnictwie.
Przeczytaj również: Jak dbać o maszyny rolnicze? Serwis i konserwacja
Kiedy przydaje się ciągnik?
Ciągniki są chyba najpopularniejszym, technologicznym elementem rolniczego krajobrazu. To znane każdemu pojazdy — traktory. Używa się ich do przewożenia innych maszyn oraz urządzeń, które nie mają napędu silnikowego. Przyczepisz do nich opryskiwacze, pługi, kosiarki czy brony. Mocuje się do nich także rozsiewacze nawozów. Ciągniki są użyteczne przez cały rok. Dlatego warto mieć je na własność. Rozróżnia się ciągniki kołowe, gąsienicowe i półgąsienicowe.
Kombajny
Mają różne zastosowania. Wyróżnia się:
- Kombajny zbożowe — młócą, koszą i transportują zebrane zboże. Po modyfikacji nadają się także do zbioru słonecznika, grochu czy kukurydzy.
- Kombajny ziemniaczane — są doczepiane lub samojezdne.
- Kombajny do buraków — oczyszczają buraki z liści i przenoszą je do zbiornika, nie uszkadzając przy tym gleby.
- Kombajny do zbioru innych warzyw i owoców, np. malin.
Rozsiewacze nawozu
Ta maszyna rolnicza umożliwia równomierne rozprowadzanie nawozu na roślinach i glebie. Są dwie opcje używania go. Rozsiewacz albo jest zawieszany na traktorze, albo jest przez niego ciągnięty na własnych kołach. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika. Dobiera się go odpowiednio do parametrów ciągnika.
Inne przydatne maszyny rolnicze
Często użyteczne w gospodarstwach rolnych są siewniki i pługi. Te pierwsze służą do siania nasion. Zadaniem pługów z kolei jest robienie orki. Przygotowują więc ziemię do uprawy.
Jak przebiega transport maszyn rolniczych?
Do niedalekiego transportu maszyn rolniczych wykorzystuje się traktor. W przypadku większych odległości potrzebny jest inny sprzęt. Nie wszystko też da się przewieźć traktorem. A czasami trzeba przewieźć sam ciągnik. Zazwyczaj korzysta się z lawet, na których umieszcza się pojazdy. Większe maszyny rolnicze transportuje się na naczepach niskopodwoziowych. Transport ponadnormatywny w ruchu ulicznym regulują przepisy prawne. Trzeba mieć pozwolenie na przewóz maszyn rolniczych.
Lepiej kupić używane maszyny rolnicze czy wynająć?
To zależy od tego, na ile ich potrzebujesz. Jeżeli mają ci służyć na co dzień, w regularnych pracach, lepiej postawić na używane maszyny rolnicze. Niektóre maszyny przydają się tylko okazyjnie, raz w roku. Wtedy lepszy od kupna wydaje się wynajem. Nie dość bowiem, że musisz zapłacić za sprzęt, to jeszcze potrzebna jest składnica maszyn rolniczych. Nie mogą przecież cały czas być na zewnątrz. Skalkuluj, co bardziej ci się opłaca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana