Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Lampy do uprawy roślin. Czym są i jakie najlepiej wybrać?
Lampy do roślin są coraz częściej stosowane. Z ich dobroczynnych właściwości korzystają zarówno firmy ogrodnicze i szkółki, jak i osoby prywatne. Dzięki nim, rośliny szybciej się rozwijają. Dla wielu są wręcz niezbędne do zdrowia. Zwykle doświetla się rośliny w zimie, gdy słońca jest mało. Jakie rodzaje światła masz do wyboru? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie lamp i żarówek.
Jakie znaczenie dla roślin ma światło?
Rośliny do życia potrzebują przede wszystkim wody i światła. To ostatnie możesz im dostarczyć w sztucznej formie. To dobre rozwiązanie w naszym umiarkowanym klimacie. Podczas jesieni i zimy, słońca jest w naszym kraju dużo mniej. To powoduje, że kwiaty usychają. Nie musi tak być. Lampy do roślin sprzyjają fotosyntezie. Jest to ważny proces, w którym roślina nabiera odporności. Bez odpowiedniego oświetlenia — słabnie, wiotczeje, przestaje rosnąć i kurczy się.
Przeczytaj również: Rośliny łatwe w uprawie — które warto kupić? Sprawdź, czego potrzebują
Jakie barwy emitują lampy do doświetlania roślin?
Lampy do uprawy roślin dają różne światło:
- Czerwone — pobudza kwiaty do kwitnienia i produkcji nasion. Nadaje się do uprawy warzyw i owoców.
- Niebieskie — to lampa do wzrostu roślin zielonych. Dzięki niemu liście stają się grubsze. Zapobiega niezdrowemu, nadmiernemu wzrostowi rośliny.
Każdy rodzaj ma inną długość fal, liczonych w nanometrach. W przypadku światła czerwonego jest to zakres od 420 do 490 nm. Z kolei niebieskie ma od 600 do 700 nm.
Jaka lampa do roślin będzie najlepsza? Zwróć uwagę na te aspekty
Każda lampa do roślin ma swoje wady i zalety. Sprawdź niżej, jaki masz wybór.
Lampy HPS i MH
Te rodzaje żarówek emitują wiele światła — ponad 100 tysięcy lumenów. To najpopularniejsze i najstarsze oświetlenia dla roślin. Ich wadą jest to, że się bardzo nagrzewają. Lepiej więc nie trzymać ich w domu, a na przykład w szklarni. Poza tym pobierają dużo energii.
Lampy fluorescencyjne (CFL)
Lampy CFL są trwalsze niż HPS (sodowe). W odróżnieniu od nich, nie czerpią tak wiele energii. Ich plusem jest również tania cena. Niestety sączą mniejszą ilość światła. Nadadzą się więc do wybranych roślin. Powinny być umieszczane blisko nich. Ich słabą stroną jest łatwa awaryjność.
Czym wyróżnia się lampa LED do roślin?
Ostatnim i najnowocześniejszym typem jest lampa LED do roślin. Jakie korzyści wiążą się z jej użytkowaniem? Światło emitowane jest w dużej ilości i jest najbardziej upodobnione do naturalnego światła dziennego. Przy tym żarówka LED nie pobiera wiele prądu. Ma też długą żywotność i wytwarza niewiele ciepła. Ten rodzaj lampy ma różne formy, np. żarówki, paneli i taśmy. Co ważne, można w nich regulować ilość światła. Programator umożliwia ponadto ustawienie czasu automatycznego włączania się i wyłączania lampy. Wadą LEDów jest to, że są męczące dla oczu. Dlatego lepiej je umieszczać tam, gdzie nie przebywa się często.
Gdzie i jak długo doświetlać rośliny?
Hodowle potrzebują do właściwego rozwoju minimum 8 godzin doświetlania. Lampy wzmacniają rośliny, ale mogą osłabiać twoje zdrowie. Światła LED drażnią oczy. Mocno nagrzewające się żarówki sodowe i metalohalogenkowe podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. To niesprzyjające dla człowieka warunki. Dlatego najlepiej wygospodarować sobie w mieszkaniu bądź domu grow room. W wydzielonej przestrzeni rośliny mogą się spokojnie karmić światłem. Lampy do uprawy roślin warto umieszczać też szklarniach i ogrodach zimowych. Jeśli te opcje są poza twoim zasięgiem, wyznacz zieleni specjalny kącik. W ten sposób każdy będzie usatysfakcjonowany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana