Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje i zastosowanie ziemi ogrodowej
W wielu sklepach ziemię określa się terminem substrat. To tak naprawdę każdy rodzaj gleby, na której rosną rośliny. Może to być ziemia ogrodowa, ale także doniczkowa, nasączona odżywkami wełna mineralna czy specjalne podłoże do storczyków. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych dostępne są różne mieszanki dostosowane do potrzeb konkretnych roślin. Jakie typy ziemi można kupić?
Czy istnieje ziemia uniwersalna?
Wysokiej jakości ziemia oferowana jako uniwersalna ma delikatną, luźną strukturę i jest wystarczająca dla większości roślin. O niskiej jakości świadczy nasilona woń kory. Taki produkt zawiera niewiele składników odżywczych. Dobra uniwersalna ziemia ogrodowa jest wzbogacona nawozem, który wystarcza na sześć do ośmiu tygodni. Jej pH wynosi od 6 do 7. Można jej użyć na balkonie i w ogrodzie, do kwiatów i warzyw. Ma dobrą zdolność magazynowania wody. Taka ziemia występuje w kilku wariantach. Dla storczyków przeznaczona jest wersja z dużą zawartością ścinków kory, a domieszka piasku sprzyja kaktusom.
Przeczytaj również: Do czego nadaje się uniwersalna ziemia ogrodowa?
Jakie dodatki może zawierać ziemia ogrodowa?
Gotowe mieszanki do ogrodu powstają na bazie różnego typu gleb z dodatkami. W zależności od nich tworzone jest podłoże pod określony typ roślin. Często występującym składnikiem jest torf. Nadaje kwaśny odczyn i magazynuje wodę. Kompost również ma zdolność zatrzymywania wilgoci, ponadto polepsza strukturę podłoża i jest świetnym nawozem. Innego typu składnikami mieszanek do ogrodu są dodatki wpływające na strukturę gruntu. Takim uzupełnieniem jest na przykład piasek. Dodaje się go żeby poprawić przepuszczalność ziemi. Podobnie działa kora, która jednocześnie dostarcza roślinom cennej próchnicy.
Jaka ziemia nadaje się na zielony dach?
Podłoże na zielony dach musi nadawać się do uprawy roślin i być lekkie. Tych wymagań nie spełnia zwykła ziemia ogrodowa, ponieważ jest bardzo ciężka i gliniasta. Przygotowanie gruntu we własnym zakresie jest możliwe, ale trudne i kosztowne. Substrat dachowy to mieszanka różnych składników, takich jak lawa i pumeks z próchnicą i kompostem. Klienci szkółki drzew Markflor mogą wybrać podłoże cięższe, pod krzewy i byliny lub substrat ekstensywny dla roślin sucholubnych. Gotowe podłoża charakteryzują się wysoką wodoodpornością i przepuszczalnością, są za to bardzo lekkie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana