Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje nawozów polecane do ogrodu
Piękny wygląd roślin ogrodowych zależy od systematycznego dostarczania im niezbędnych substancji odżywczych. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów umożliwiających przyswojenie im tych składników. Ogrodnicy – zwłaszcza mniej doświadczeni – często mają problem z doborem odpowiedniego produktu dla hodowanych kwiatów, krzewów i drzew. Nie wahaj się i już dziś poznaj najpopularniejsze klasyfikacje wspomnianych specyfików.
Nawozy ogrodowe – jak można je podzielić?
Rośliny ogrodowe do swojego prawidłowego rozwoju potrzebują dostępu do różnych mikroelementów (np. miedzi, żelaza, cynku, azotu) oraz makroelementów (potasu, fosforu, wapnia). Najistotniejszą rolę wśród wymienionych składników odgrywa azot, którego niedobory zwykle prowadzą do zahamowania wzrostu oraz żółknięcia liści. Brak potasu powoduje natomiast słabsze kwitnienie niektórych kwiatów. W celu zapobieżenia wspomnianym nieprawidłowościom ogrodnicy wykorzystują różnego rodzaju preparaty oferowane przez takie firmy, jak hurtownia nawozów z Gdańska. Tego typu środki wzbogacają glebę w najważniejsze dla roślin składniki pokarmowe. Dodatkowo polepszają także ich właściwości biologiczne i chemiczne.
Nawozy ogrodnicze dzieli się zazwyczaj na kilka grup. Są to kolejno produkty:
zielone – złożone z części roślin uprawianych na polu w charakterze plonu albo międzyplonu; można je stosować pod każdą uprawę;
mineralne – zwane też sztucznymi, charakteryzują się ściśle określonym składem; zawierają głównie azot, fosfor i potas; dostarczają roślinom rozmaitych niezbędnych mikro- i makroelementów;
organiczne – stosowane głównie przy uprawach ekologicznych; zalicza się do nich m.in. obornik, nawóz koński, a także mączkę z krwi i kości.
Według innej klasyfikacji wśród nawozów wyodrębnia się także preparaty jedno-, dwu- i wieloskładnikowe.
Kiedy stosować nawozy zawierające określone składniki?
Wybrane nawozy najlepiej spełniają swoje zadanie wówczas, gdy zostaną wykorzystane w odpowiednim czasie. W okresie wiosennym warto zaaplikować roślinom preparaty zawierające azot, które można nabyć w takich sklepach, jak hurtownia ogrodnicza Green and Joy. Środki z potasem stosuje się zazwyczaj w połowie lata, a z wapniem w miesiącach jesiennych. Natomiast kompost można rozkładać w ogrodzie kilka razy do roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana