Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rośliny polecane do uprawy w małym ogrodzie
Rośliny ogrodowe są w stanie zmienić charakter budynku oraz posesji, niezależnie od tego, jak duży jest skrawek ziemi, na którym mają rosnąć. Wystarczy bowiem odpowiednio zaplanować „kwiecistą” kompozycję, żeby wygodnie zmieścić wiele kolorów i gatunków w jednym miejscu. Jak sporządzić zatem ładną rabatkę, nie posiadając zbyt dużo przestrzeni na podwórku?
Istnieje kilka sposobów na to, aby „powiększyć” przydomowy ogródek. Można np. wykorzystać taras, urządzając przy nim rabatki, plącząc pnące się rośliny na jego konstrukcji, a na posadzce ustawiając kwiaty w doniczkach. Decydując się z kolei na montaż płotków, warto zastanowić się nad kratkowymi i ażurowymi panelami, a nie pełnymi, które mogą dodatkowo ograniczyć niewielką już przestrzeń. Dobrą praktyką jest również dzielenie ogrodu za pomocą żwirowych ścieżek, większych kamieni i niskich murków – taki zabieg sprawia, że wydaje się obszerniejszy.
Rośliny ogrodowe na niewielkich „działkach”
Urządzając ograniczoną przestrzeń, powinno się wybierać głównie mało ekspansywne rośliny. Jak tłumaczy firma Mrówka z Nasielska, zbyt dominujące gatunki mogą przytłoczyć cały ogród, przez co stworzymy nieestetyczny, chaotyczny efekt i „zadusimy” inne sadzonki. Warto także wybierać zieleń o długim okresie kwitnienia oraz barwnych, ozdobnych liściach, żeby posesja wyglądała kolorowo i atrakcyjnie przez większość sezonu. Jeżeli marzy się zaś o dekoracyjnych krzewach, należy stawiać przede wszystkim na te, które można łatwo wymodelować (np. tuje).
W niewielkich rabatach sprawdzą się m.in. wieloletnie i niezbyt „wymagające” byliny, takie jak długokwitnące liliowce oraz juki z ozdobnymi liśćmi. Choć są to dość wysokie rośliny ogrodowe (w Nasielsku popularne np. na „działkach”), można je zasadzić z tyłu, przy ogrodzeniu, dzięki czemu nie będą zasłaniać reszty zieleni. Kwiaty stworzą barwną kompozycję np. z goździkami kropkowanymi, krwawnikiem pospolitym oraz żagwinem ogrodowym. Co istotne, wszystkie z wymienionych gatunków są w stanie zdobić posesję od lata do jesieni.
Inne rośliny polecane do małych ogrodów
Planując „aranżację” swojej posesji, nie można zapominać o tym, jak będzie wyglądała jesienią – chociaż istnieje wiele roślin ogrodowych, które kwitną także we wrześniu oraz październiku, można też postawić na barwne liście. Ozdobne pnącza i krzewy sprawią, że działka przemieni się w kolorową krainę, kiedy minie już sierpień. Poleca się tutaj m.in. obsadzenie ażurowych paneli za pomocą winobluszczy, a w najbliższym otoczeniu umieszczenie trzmieliny, berberysu albo płożącej irgi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana